PREMIERA w OLSZTYŃSKIM TEATRZE TAŃCA

Mamy przyjemność poinformować Państwa że jesteśmy w trakcie prób do premierowego pokazu spektaklu „MOA” w reżyserii i choreografii Gosi Mielech.

„MOA” to spektakl, który częściowo powstawał podczas lockdownu. Artystki spotykały się online. Tancerki pracowały na sali prób w Olsztynie, a choreografka w Poznaniu. Premiera materiału online odbyła się 19 grudnia 2020r.

Obecnie, podczas dwutygodniowej rezydencji w Olsztynie tancerki pracują razem z choreografką nad materiałem, który zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej, premierowej odsłonie na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie z udziałem publiczności.

„MOA” to opowieść o równoległych światach, które potrafią przenikać się we wspólnej, bliżej nieokreślonej przestrzeni. Jest to spotkanie trzech różnych osobowości - nieoczywiste, a jednocześnie spójne i rzeczywiste.

W spektaklu wystąpią tancerki Olsztyńskiego Teatru Tańca: Marta Jakimicha, Anna Janczarek i Paulina Spiel. Muzykę skomponował Bartosz Smorągiewicz.

 

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA: Gosia Mielech
WYKONANIE I KREACJA: Paulina Spiel / Aleksandra Salej, Anna Janczarek, Marta Jakimicha
OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabińska
MUZYKA: Bartosz Smorągiewicz
PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
.

PREMIERA online: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 19.12.2020 Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego
ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

"Poruszony Las" na FESTIWALU NAJMŁODSZYCH w Poznaniu

Drodzy Widzowie!

Mamy przyjemność zaprosić Was na nasz najnajowy spektakl "Poruszony Las" (dla dzieci w wieku 0-3 lat) do Poznania na FESTIWAL NAJMŁODSZYCH. Zagramy z publicznością już 28 i 29 czerwca.

Wydarzenia w ramach festiwalu będą prezentowane w Teatrze Animacji w Poznaniu, CK Zamek i na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Projekt „Festiwal Najmłodszych” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt "Sztuka Szuka Malucha" współfinansowany jest ze środków Miasta Poznania. Projekt „Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowany jest ze środków programu Kreatywna Europa. Partnerem festiwalu jest Small Size Network oraz Centrum Kultury Zamek.

PORUSZONY LAS (spektakl najnajowy) to taneczna instalacja dedykowana do dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 lat. Format spektaklu pozwala dzieciom i ich rodzinom swobodnie poruszać się w przestrzeni, decydując, gdzie chcą się znaleźć w danym momencie, w którym kierunku podążać wzrokiem i zmysłami, aby mogli razem przeżywać wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenia.

PORUSZONY LAS to propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Miejsce, w którym ożywają ciała i przedmioty, które zaprasza nas do wyobrażenia sobie nowego świata. Jest to powrót do naszej pierwotnej natury, czystego środowiska, prostych emocji, dziecięcego postrzegania prawdziwego życia, bez uprzedzeń i ograniczeń społecznych. Jest to rodzaj gry pomiędzy rodzicami, ich dziećmi i profesjonalnymi tancerzami.

https://ott.olsztyn.pl/poruszonylas

Nasz spektakl na Uniwersytecie Zielonogórskim - PORUSZONY LAS

Dr Marek Apollo Zadłużny pracujący na codzień w Zakładzie Animacji Kultury i Andragogiki, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego omawiał ze studentkami I roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na zajęciach z przedmiotów "Taniec dla dzieci" oraz "Rytmika" - "PORUSZONY LAS" - nasz spektakl najnajowy, który jest taneczną instalacją dedykowaną do dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 lat.

Dziękujemy !!

Więcej o spektaklu: https://ott.olsztyn.pl/poruszonylas

191322626_922663911641763_5397763907811153880_n.jpg
191059198_922663798308441_4178758593296923028_n.jpg

Organizator: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Partner i siedziba: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów w Grodnie na Białorusi

12 maja br. odbyła się XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów w Grodnie na Białorusi. On-line

Wydział Sztuki UWM Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowali Irena Russkina, Maciej Więcierzewski oraz Ewelina Bemnarek, która przedstawiła referat pt. „Projekt OTT. Prolog i jego rola w tworzeniu Olsztyńskiego Teatru Tańca”.

Cały referat na temat projektu „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” ukaże się w materiałach opublikowanych po konferencji.


„Praca jest próbą przedstawienia zarysu działalności Olsztyńskiego Teatru Tańca przez pryzmat projektu „OTT.Prolog”. Olsztyński Teatr Tańca to młoda i wyjątkowa organizacja na mapie województwa warmińsko-mazurskiego. Początkiem jego działalności był projekt „OTT.Prolog”, w ramach którego zrealizowano trzy spektakle: „Nieuprzejmość w operze”, „Nienasycenie” i „Poruszony las”. Spektakle wyreżyserowali choreografowie z Polski, Włoch i Hiszpanii. Udział wzięli tancerze z całej Polski, zaproszeni do współpracy w wyniku audycji. Projekt spotkał się z dużym entuzjazmem i zaowocował intensywnym rozwojem organizacji. W ciągu blisko dwóch lat działalności OTT powstało kilkanaście projektów i spektakli, nawiązano współpracę z Polską Siecią Tańca oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Olsztyński Teatr Tańca regularnie ubiega się o dofinansowanie na stworzenie etatowych miejsc pracy dla tancerzy i aby stać się taneczną wizytówką województwa.”

  • Wydział Sztuki UWM współpracuje z Państwowym Uniwersytetem Grodzieńskim.

  • Na zdjęciu od lewej: Irena Ruskina, prof. Krysztof Szatrawski (opiekun naukowy), Ewelina Bemnarek oraz Prodziekan prof. Jan Połowianiuk


IDEA PROJEKTU

Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” to działania, które miały na celu pokazanie mieszkańcom Olsztyna sposób funkcjonowania zawodowego teatru tańca, poprzez realizację programu artystycznego zakładającego powstanie 3 spektakli realizowanych przez profesjonalnych twórców, stanowiących bazę repertuaru Olsztyńskiego Teatru Tańca (w skrócie OTT).  Odbiorcami spektakli były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Projekt „OTT.Prolog” był zwycięskim projektem zintegrowanym, podczas głosowania w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, który zdobył 5252 głosów mieszkańców Olsztyna.
Pomysłodawcą projektu była Katarzyna Grabińska oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA wraz z Pracownią Tańca PRYZMAT. Realizatorem projektu była Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA (na podstawie porozumienia stron). Partnerem projektu “OTT.Prolog” było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

E.jpg

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA DO SPEKTAKLU „NIE-UPRZEJMOŚĆ W OPERZE” W SERWISIE SPOTIFY!

Mam przyjemność poinformować Państwa, że w serwisie streamingowym Spotify jest już dostępna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Bartosza Smorągiewicza do spektaklu „nie-uprzejmość w Operze”.

Muzyka do spektaklu to skrzyżowanie jazzu, hip-hopu i folku w oryginalnych aranżacjach słynnych arii operowych Mozarta, Verdiego, Pucciniego i Bizeta. Oprócz arii operowych pojawiają się dwie polskie kołysanki, do których Bartosz Smorągiewicz skomponował muzykę.
Spektakl opowiada o odniesieniu współczesności do życia i sztuki i to przeniesienie do współczesności odbywa się w przekładzie arii operowych do współczesnych gatunków muzycznych. I tak Aria Królowej nocy W.A Mozarta jest przełożona na stylistykę szeroko rozumianej muzyki popularnej, z kolei Habanera G. Bizeta pojawia się dwa razy, raz jako komentowanie oryginału przez muzyków na żywo w wersji zgoła hip-hopowej, a ponownie jako wykonanie nacechowane sarkazmem i ironią, gdzie na początku zamiast instrumentów słyszymy śpiew wykonawców. Verdi podjęty jest jako oryginał grany przez combo jazzowe, a Puccini jako jeden długi loop snujący swą opowieść.
Arie zostały pozbawione swoich pierwotnych znaczeń, przez odebranie im słów. Zamiast opowieści na bazie tekstu Aurelia Luśnia (sopran)  wykonuje piękne wokalizy. Znakomici instrumentaliści tworzą niesamowity klimat muzyczny, pojawiają się nastrojowe oraz energiczne solówki jazzowe Bartosza Smorągiewicza i Mateusza Gawędy, przy świetnym akompaniamencie Mateusza Woźniaka i Macieja Dziedzica.

  • Więcej informacji o spektaklu:

https://ott.olsztyn.pl/nie-uprzejmo-w-operze

 

BARTOSZ SMORĄGIEWICZ - ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg). Otrzymał 1-szą nagrodę na IV i 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. K. Komedy w Słupsku. Otrzymał stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung (Niemcy) oraz “Meet The Composer” (USA).

Stypendysta MKiDN. Jest on również autorem piosenek i aranżacji do filmów, seriali „Wszystko przed nami”, "Stulecie Winnych, ""Bez skrupułów", "Polot", "Dom pod Dwoma Orłami", sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia” w Teatrze Powszechnym w Radomiu, oraz Sztuk teatru tańca "nie-Uprzejmość w Operze" i "MOA". Jego jazzowe kompozycje i aranżacje wykonywały Big Band “Konglomerat”, “3275kg Orchestra”, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg, Score Jazz Orchestra z Holandii, Big Band Aachen, Filharmonię Belgorod w Rosji.

Kompozycje muzyki klasycznej wykonywane były w kraju oraz w USA i Iranie. Jako multiinstrumentalista występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

W sierpniu 2017 roku ukazała się płyta z jazzowa Bartosza Smorągiewicz Ensemble pt. „Hustle & Bustle”, w 2019 Epka Orkiesty Wielkich Bębnów, a 2021 "nie-Uprzejmość w Operze" (muzyka do spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca).

"MOA" na Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA.

Z tej okazji mamy niespodziankę dla naszych widzów. Przez cały czwartek będzie dostępna rejestracja projektu performatywnego "MOA" w choreografii Gosia Mielech na naszym kanale na YouTube.

Link do rejestracji: https://youtu.be/BMg0TpQkn4s (aktywny tylko 29 kwietnia)

Informacje o spektaklu: https://ott.olsztyn.pl/moa

Z A P R A S Z A M Y!!!

moa2.jpg

Styczniowe niedziele z Olsztyńskim Teatrem Tańca

Zapraszamy na noworoczne niedziele z Olsztyńskim Teatrem Tańca. Mamy dla Was 4 prezentacje naszego serialu tanecznego OTT/m2. Tym razem na naszym kanale na YouTube zaprezentujemy nagrany i zmontowany materiał, który powstał po zakończonych transmisjach online.

Serial powstał podczas pierwszego lockdownu, w domach naszych tancerek. W ograniczonej przestrzeni ich własnego „m²” poszukiwały wolności w nieograniczonej wyobraźni. Ten wyjątkowo nowy czas dotyczył każdego z nas, jednak to jak go wykorzystaliśmy zależało od indywidualnego podejścia.

Naszym widzom proponujemy alternatywne sposoby przeżywania życia na kwadracie w czterech odcinkach.

  • 10 stycznia 2021 - odcinek 1, godz. 18:00 - premiera odbyła się 24.04.2020 transmitowana na żywo z domu Anny Janczarek. Odcinek został wyróżniony w konkursie na najlepszy projekt teatru niezależnego ON-LINE „The Best Off // On-line”

    https://youtu.be/VB4-iqOsTy8

  • 17 stycznia 2021 - odcinek 2, godz. 18:00 - premiera odbyła się 16.05.2020 transmitowana na żywo z domu Aleksandry Salej

    https://youtu.be/rVRVPr1k_6g

  • 31 stycznia 2021 (NOWY TERMIN) - odcinek 3, godz. 18:00 - premiera odbyła się 30.05.2020 transmitowana na żywo z domu Moniki Parafiniuk https://youtu.be/oRM1hW9_q1s

  • 7 lutego 2021 (NOWY TERMIN)- odcinek 4, godz. 18:00 - premiera odbyła się 27.06.2020 transmitowana na żywo z Zespół Krytych Obiektów Sportowych II, dzięki uprzejmości Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie

    https://youtu.be/xSFyeUD3XHE

KONCEPCJA, WYKONANIE: Aleksandra Salej, Ania Janczarek, Monika Parafiniuk

OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabinska

REŻYSERIA OBRAZU: Tadeusz Załęcki / Rafał Kotyrba

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA: Patrycja Grzywińska, Julia Drygas, Marta Miłocka, Piotr Antoszkiewicz

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

AFISZ: Mateusz Obarek, GRAVITE

KOORDYNACJA: Monika Sobota, Agnieszka Tomczyk

FOTO: Arek Stankiewicz / Marcin Kierul


Odcinki 2,3,4 zrealizowane zostały w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego

ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Seniorzy w teatrze tańca - II edycja

Projekt „Seniorzy w teatrze tańca” jest realizowany przez Olsztyński Teatr Tańca, działający w ramach Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

W projekcie biorą udział seniorzy powyżej 60 roku życia. Ma on na celu zapoznanie uczestników z formą sztuki jaką jest teatr tańca.

Prowadzone działania polegają na spotkaniach artystycznych (2 x w tygodniu) z dwiema choreografkami/reżyserkami Olsztyńskiego Teatru Tańca. Proces twórczy opiera się na zajęciach ruchowych z elementami tańca oraz improwizacji.

Efektem spotkań będzie przygotowanie pokazu/performansu, który zostanie zaprezentowany w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (ul. Parkowa 1) ONLINE.

Celem projektu jest uruchomienie kreatywności uczestników, rozbudzenie ich potencjału artystycznego oraz przełamanie barier i stereotypów, poprzez wspólną pracę twórczą, w jednorodnej grupie rówieśników.

Wspólnie odkrywamy nieodkryte talenty, otwieramy się na nową formę sztuki, improwizujemy i tworzymy.  

Grupa uczestników liczy maksymalnie 12 osób. 

Pofestiwalowe reminiscencje - recenzje spektaklu OVER GROUND zaprezentowanego na Gdańskim Festiwalu Tańca

Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami, które pojawiły się po prezentacji spektaklu OVER GROUND na Gdańskim Festiwalu Tańca.

fot. Maria Biniecka

fot. Maria Biniecka

Triumf ciała nad niemocą. Trwa Gdański Festiwal Tańca
4 września 2020, godz. 08:30 (23 opinie) autor: Łukasz Rudziński

(…) Po raz pierwszy na Gdański Festiwal Tańca przyjechał Olsztyński Teatr Tańca i od pierwszych chwil spektaklu "Over ground" przekonywał, że to zdecydowanie spóźniony debiut. Piątka tancerzy rozpoczyna spektakl dowcipną sceną, podczas której siedzący na krześle Łukasz Szleszyński goli sobie głowę golarką, a pozostała czwórka tancerek, trzymając kieliszki w dłoniach, stoi za jego plecami, z twarzami zakrytymi rajstopami. To pierwsza ze scen rozpiętych gdzieś między żałobą a celebracją, czyli sedna spektaklu "Over ground", który tematykę śmierci i umierania traktuje niedosłownie i niebanalnie.

Przemyślane i efektowne wizualnie przedstawienie "Over ground" zaprezentował debiutujący na gdańskiej imprezie Olsztyński Teatr Tańca.
fot. Anna Maria Biniecka / Klub Żak
W tle pojawiają się animacje, a tancerze zaraz po statycznym początku rozpoczynają bardzo dynamiczny, żywiołowy taniec. Nie ma on wprawdzie tej temperatury co "Sticky Fingers Club", ale mnogość odniesień i rozwiązań wizualnych (także dzięki uruchomieniu projekcji wideo, które do pewnego stopnia korespondują z działaniami tancerzy) oraz figur, które budują ze swoich ciał tancerze Olsztyńskiego Teatru Tańca, naprawdę imponuje. Rozmach inscenizacyjny idzie tu w parze z pomysłem, więc "Over ground" również stanowi mocny punkt pierwszego festiwalowego dnia "na żywo".

Czytaj więcej na:
https://kultura.trojmiasto.pl/Triumf-ciala-nad-niemoca-Trwa-Gdanski-Festiwalu-Tanca-n148360.html?fbclid=IwAR3iVMB_L_ahqxZwr_xVvm2XuBT7fWpir7szElS9Ju9BEuB85ISO6ssp8sI#tri


#gdanskifestiwaltanca okiem Hanny Raszewskiej-Kursy / #2 relacja / 3.09.2020 #klubzak

PIERWSZY WIECZÓR 12. GDAŃSKIEGO FESTIWALU TAŃCA NA ŻYWO

OVER GROUND / Olsztyńskie Teatr Tańca / Klub Żak / foto Daniel Frymark

(…) Wieczór został zamknięty spektaklem „Over Ground” Olsztyńskiego Teatru Tańca w choreografii Katarzyny Grabińskiej. Praca ta powstała na bazie etiudy Pracowni Tańca „Pryzmat” pod tym samym tytułem, przyglądającej się relacjom jednostki i społeczności. W procesie tworzenia pełnospektaklowej formy pogłębiono refleksję nad cielesnością człowieka i skierowano uwagę ku tematyce miejsca śmierci w życiu zbiorowym i indywidualnym.

Zaczyna się od rytuału. Półnagi mężczyzna wolno goli włosy, co w wielu kulturach symbolizuje transformację duchową. Wokół krążą kobiety z twarzami zasłoniętymi przejrzystą tkaniną, przywodzącą na myśl żałobne welony, i z kieliszkami czerwonego wina – rekwizytem uroczyści tak radosnych, jak smutnych. Rytuałowi towarzyszy zapętlona piosenka ludowa, w której mowa o dążeniu do założenia rodziny. Śpiew o tradycyjnym przekomarzaniu się pary i zwyczaju proszenia rodziców o zgodę na relację uzupełnia sytuację o wątek pielęgnowania obyczajów. Tak zarysowana tematyka – rytuały, tradycje, splot śmierci i życia – jest eksplorowana przez cały spektakl.

Tancerki i tancerz są w cielistych, przylegających kostiumach, chwilami wywołujących złudzenie nagości. Kolejne ciała widać na ekranie, gdzie na czarnym tle pojawiają się białe kontury sylwetek w scenach „żałobnych”, a ogniste – w scenach, w których smutek pożegnania ustępuje celebracji witalności. Na szczególną uwagę zasługuje próba splecenia projekcji z rzeczywistością, gdy naszkicowane delikatną kreską postaci „schodzą” z ekranu, a ich miejsce zajmują żywe osoby, kontynuujące drogę do źródła światła. Choć kostiumy ujednolicają zespół, to choreografia, w której naprzemiennie występuje miękki, organiczny ruch, i gwałtowne, naprężone zrywy, indywidualizuje poszczególne jednostki. Oprócz kompozycji synchronicznych jest wiele momentów ekspozycji pojedynczych osób, jakby chciano podkreślić, że mimo normy kulturowej ostatecznie każdy doświadcza śmierci bliskich – i myśli o własnym przyszłym odejściu – po swojemu.

Spektakle pierwszego wieczoru GT 2020 bardzo różniły się pod względem estetycznym i pod kątem przyjętych założeń twórczych. Można jednak zauważyć, że ich wspólnym mianownikiem były strategie: metody funkcjonowania poza podium nagrodzonych, indywidualna kreacja wobec społecznych nawyków, sposoby radzenia sobie ze stratą i żałobą. Jak widać po raz kolejny, tańcem można mówić na każdy temat i na wiele sposobów.

Hanna Raszewska-Kursa, 3.09.2020

Fot. Maria Biniecka

Fot. Maria Biniecka