Olsztyński Teatr Tańca na Gdańskim Festiwalu Tańca

Olsztyński Teatr Tańca wystąpi na Gdańskim Festiwalu Tańca 3 i 4 września o godz. 21:30 w Klubie Żak Gdańsku. Zaprezentujemy spektakl „OVER GROUND”.

choreografia i koncepcja: Katarzyna Grabińska i zespół

wykonanie i kreacja: : Paulina Spiel, marta Jakimicha, Łukasz Szleszynski, Monika Parafiniuk, Katarzyna Rutkowska/ Anna Janczarek

WIDEO: VJ Tonda Kinoko

OŚWIETLENIE: Jerzy Świtoń

NAGŁOŚNIENIE: Daniel Winarski

MUZYKA: Maciej Olewniczak „Żuławy”, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Segietyńskiego

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

PREMIERA: 10.11.2018 Tenuta Dello Scompiglio, Vorno (Włochy)

Zwycięski projekt w konkursie „Of Death and Dying” organizowanym przez Associazione Culturale Dello Scompiglio (Włochy).

.

Olsztyński Teatr Tańca realizuje wystawienie spektaklu pt. „Over Ground” w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

2. Fot. Patryk Chenc.jpg

LETNIE NIEDZIELE z Olsztyńskim Teatrem Tańca!

W cztery kolejne niedzielne wieczory 19 i 26 lipca oraz 2 i 9 sierpnia o godz.20:00 zapraszamy na RETRANSMISJE naszych 4 odcinków serialu „OTT/m²” na naszym kanale na VIMEO.

Odpowiadając na liczne prośby naszej widowni opublikujemy zapisy spektakli wraz z rozmowami pospektaklowymi. Serial „OTT/m²” powstał w czasie izolacji i był transmitowany na żywo z domowych scen tancerzy oraz pustego „nie-teatralnego” basenu.

Głównym zamysłem naszego działania był fakt, iż każdy odcinek prezentowany był na żywo (nie jest to montaż filmowy) - z tego względu linki do zapisów będziemy udostępniać tylko na 24h. W ograniczonej przestrzeni naszego „m²” poszukujemy wolności w nieograniczonej wyobraźni. Ten wyjątkowo nowy czas dotyczy każdego, jednak jak go wykorzystujemy zależy od indywidualnego podejścia. Proponujemy alternatywne sposoby przeżywania życia na kwadracie w czterech odcinkach.

👉ODCINEK 1 - retransmisja 19.07.2020 godz.20:00 (premiera odbyła się 24.04.2020 transmitowana na żywo z domu Ani Janczarek)

👉ODCINEK 2 - retransmisja 26.07.2020 godz. 20:00 (premiera odbyła się 16.05.2020 transmitowana na żywo z domu Aleksandry Salej)

👉ODCINEK 3 - retransmisja 02.08.2020 godz. 20:00 (premiera odbyła się 30.05.2020 transmitowana na żywo z domu Moniki Parafiniuk)

👉ODCINEK 4 - retransmisja 09.08.2020 godz. 20:00 (premiera odbyła się 27.06.2020 transmitowana na żywo z Zespół Krytych Obiektów Sportowych II, dzięki uprzejmości Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie)

KONCEPCJA, WYKONANIE: Aleksandra Salej, Ania Janczarek, Monika Parafiniuk

OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabinska

REŻYSERIA OBRAZU: Tadeusz Załęcki

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA: Patrycja Grzywińska, Julia Drygas, Marta Miłocka, Piotr Antoszkiewicz

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

AFISZ: Mateusz Obarek, GRAVITE

KOORDYNACJA: Monika Sobota, Agnieszka Tomczyk

FOTO: Arek Stankiewicz

109707352_721491435092346_6331019389075915195_n.jpg

✍️

Odcinki 2,3,4 zrealizowane zostały w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego

ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Zawieszenie działań Olsztyńskiego Teatru Tańca w ramach Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA od 12.03.2020 do odwołania

Szanowni Państwo,
Informujemy, że w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia o zamknięciu m.in. wszystkich placówek oświatowych i instytucji kultury, od dnia 12 marca (czwartek) do odwołania zawieszamy wszystkie działania, które odbywają się w ramach Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA oraz Olsztyńskiego Teatru Tańca.

Jednocześnie informujemy, że odwołujemy wszystkie wyjazdy i wydarzenia, w których mieliśmy wziąć udział do odwołania.

Otrzymaliśmy również informację z Teatru im. Stefana Jaracza, że Olsztyńskie Spotkania Teatralne zostają odwołane. W związku z tym odwołany będzie zaproszony przez nas spektakl Polskiego Teatru Tańca pt. „Fabula Rasa” w choreografii Macieja Kuźmińskiego, w ramach Polskiej Sieci Tańca, którego pokaz zaplanowany był na 1 kwietnia (w sprawie zwrotu biletów prosimy kontaktować się z kasami teatru).
Warsztaty z Patrykiem Jarczokiem z 31 marca, również zostają odwołane.

O wszelkich zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco. Prosimy o zaglądanie do swoich skrzynek mailowych i śledzenie naszych stron na Facebooku i Instagramie.

Z poważaniem
Katarzyna Grabińska
Prezes Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA
Dyrektor Artystyczny Olsztyńskiego Teatru Tańca

Przyjaciele Olsztyńskiego Teatru Tańca odc. 3

PRZYJACIELE Olsztyńskiego Teatru Tańca

17 lutego 2020 - wyjazd na spektakl teatralno- taneczny “Bromance” do Iławskiego Centrum Kultury

17 lutego zorganizowaliśmy wyjazd dla przyjaciół Olsztyńskiego Teatru Tańca na spektakl teatralno- taneczny “Bromance” do Iławskiego Centrum Kultury.

Spektakl był współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla Tańca 2020, którego celem jest m.in. budowanie publiczności spektakli tańca, umożliwienie szerokiej publiczności regularnego dostępu do programu prezentacji wydarzeń artystycznych z dziedziny Tańca czy budowanie repertuaru zespołów i artystów tańca dzięki możliwości długofalowego planowania prezentacji spektakli.

Autorami spektaklu są Michał Przybyła i Dominik Więcek- tancerze Polskiego Teatru Tańca.

O spektaklu:

Podobno mężczyźni powinni pozostawać oddaleni od siebie fizycznie.
Podobno chłopcom i facetom nie wypada trzymać się za ręce.
Odradza się im delikatnego przytulania czy głaskania w miejscach publicznych.
Zakazuje całowania przy powitaniu.
Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach.
Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej.
Podobno to nie przystoi.

To niemęskie.

Wyobrażenie o spektaklu „Bromance” pojawiło się od zainteresowania dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa. Idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w "Not Gay. Sex between Straight White Man”.
Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i niewykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

W czasie procesu twórczego nad spektaklem wróciliśmy do naszych doświadczeń i wspomnień. Wypreparowaliśmy z pamięci, dyskursu, obserwacji materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także przejawami emocjonalnej bliskości obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach. Zderzaliśmy ze sobą różne sceny, które pozwoliły nam przeprowadzić diagnozę nad męskimi sposobami kreowania bliskości emocjonalnej i intymności. Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.

fot. Grzegorz Morawski

"OVER GROUND" na Warsaw Dance Days 2019

17 grudnia 2019 r. Olsztyński Teatr Tańca spektaklem “OVER GROUND” otworzy Międzynarodowy Festiwal Tańca współczesnego WARSAW DANCE DAYS.

Spektakl dotyka jednocześnie wielowymiarowości śmierci i celebracji życia. Tancerze poszukują i eksplorują cielesność, balansując na granicy dwóch światów.

"Over Ground"
Choreografia: Katarzyna Grabińska
Wykonanie: Paulina Spiel, Marta Jakimicha, Łukasz Szleszyński, Monika Parafiniuk, Katarzyna Rutkowska
Wideo: VJ Tonda Kinoko
Muzyka: Maciej Olewniczak "Żuławy", Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Spektakl, powstał w ramach nagrody - rezydencji artystycznej w Tenuta Dello Scompiglio w Vorno, we Włoszech - w międzynarodowym konkursie „Of Death and Dying” przyznanej choreografce Katarzynie Grabińskiej wraz z zespołem Pracownia Tańca Pryzmat.

WDD.jpg

Przyjaciele Olsztyńskiego Teatru Tańca odc.2

PRZYJACIELE Olsztyńskiego Teatru Tańca

"PRZYJACIELE Olsztyńskiego Teatru Tańca" to cykl działań mających za zadanie tworzenie mikrospołeczeństwa zainteresowanego tematyką teatru tańca, adeptów sztuki teatru tańca, poprzez organizację cyklicznych spotkań autorskich, otwartych prób Olsztyńskiego Teatru Tańca, paneli dyskusyjnych, rozmów pospektaklowych, prezentacji kina tańca, wyjazdów na spektakle etc.

16 - 17 listopada 2020 - wyjazd na Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie

16-17 listopada zorganizowaliśmy wyjazd dla przyjaciół Olsztyńskiego Teatru Tańca na XXII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie.

Tegorocznym bohaterem sceny „large scale”, którego będziemy mieli przyjemność oglądać jest pochodząca z Wielkiej Brytanii - Company Wayne McGregor z najnowszym spektaklem „Autobiography”.

Od 25 lat brytyjski choreograf i reżyser Wayne McGregor tworzy choreografie, badając życie z perspektywy ciała. Obecnie skupił się na postrzeganiu ciała jako archiwum, czego wyrazem jest „Autobiography” – spektakl taneczny, w którym choreografia oparta jest na strukturze genomu Wayne’a McGregora.

„Autobiography” to spektakl, który wciąż się zmienia i za każdym razem wygląda inaczej. Układ i kolejność 23 choreograficznych sekwencji tanecznych są kształtowane przez algorytm aranżujący je każdorazowo od nowa. Wszystko to sprawia, że każdy pokaz spektaklu ma unikatowy, niepowtarzalny charakter.

Do imponującego zespołu współtwórców spektaklu dołączyli: twórczyni i producentka muzyki elektronicznej Jlin, artysta wizualny Ben Bullen-Williams, projektantka oświetlenia Lucy Carter, projektant kostiumów Aitor Throup, dramaturżka Uzma Hameed oraz Nick Rothwell – twórca algorytmu wykorzystanego w spektaklu.

Kolejnym spektaklem, który zobaczymy w Lublinie jest - Leon and the wolf _ Opus - Christosa Papadopoulosa

Opus bada świat muzyki klasycznej i prezentuje go wizualnie na scenie. Analizuje zasadnicze normy muzyczne i ich zastosowanie w całkowicie odmiennej formie sztuki, jaką jest taniec. Ciało staje się wizualną reprezentacją instrumentu, a partytura muzyczna dyktuje choreografię. Spektakl nie skupia się na sentymentalnym aspekcie muzyki. Przeciwnie, dąży przede wszystkim do oderwania się od jej sentymentalnego oddziaływania i opiera się skłonności do interpretacji; spektakl stanowi próbę zbadania naszej automatycznej reakcji na muzykę

Oprócz spektakli zobaczymy film Jonathana Burrows, Matteo Fargion, Hugo Glendinnig _ 52 Portrety

„52 Portrety” jest to filmowa kulminacja projektu online stworzonego przez choreografa Jonathana Burrowsa, kompozytora Matteo Fargiona oraz twórcę filmowego Huga Glendinninga. Projekt zakładał stworzenie krótkich portretów opartych na gestach dla różnorodnego grona tancerzy oraz performerów i publikowanie jednego z nich każdego poniedziałku roku 2016.

52 bohaterów tych portretów zostało wyselekcjonowanych tak, aby reprezentowali eklektyczny charakter londyńskiej sceny tanecznej. Twórcy zaprosili także do udziału artystów, którzy prezentowali swoje spektakle na przestrzeni tego roku w Sadler’s Wells, jednym z najważniejszych ośrodków tworzących i prezentujących taniec w Wielkiej Brytanii. Na każdy z portretów składa się bardzo osobisty taniec performera, który filmowany jest siedząc przy stole, a akompaniuje mu śpiew Matteo, który wyśpiewuje ich autobiografie oparte na brzmieniu głosów artystów. Bohaterowie tych porterów są reprezentantami najróżniejszych grup wiekowych, artystycznych dyscyplin i kulturowego pochodzenia.

Miasto w drodze - twórczy spacer po Olsztynie

9 listopada (sobota) zapraszamy na twórczy spacer po Olsztynie. Będzie performans uliczny, lekcja rysunku, songi teatralne, klipy poetyckie, improwizacje taneczne w wykonaniu tancerek Olsztyńskiego Teatru Tańca, historie czytane z puentą, eurytmia w skrócie, muzyka i zupa cygańska!
A to wszystko w różnych zakątkach naszego miasta. Będzie się działo!

godz. 18.30, Wysoka Brama
Wariacje ruchowe – w wykonaniu członkiń Olsztyńskiego Teatru Tańca: Kamili Olszewskiej, Katarzyny Rutkowskiej, Anny Janczarek, Moniki Parafiniuk, Marty Jakimichy

miasto w drodze.jpg

Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński odwiedził nas podczas prób do spektaklu "nie-Uprzejmość w Operze"

Marcin Kuchciński - Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego na portalu publicznym Facebook pisze:

Lubię tu być. Naprawdę. Między jednym, a drugim spotkaniem odwiedzam Olsztyński Teatr Tańca.Prolog, bo projekt, który tworzą Ci ludzie jest niezwykły, ale i wciągający. Pod czujnym okiem Katarzyna Grabinska tancerze od miesięcy przygotowują spektakle, które w niedalekim czasie ujrzą światło reflektorów i zaprezentowane zostaną szerszej publiczności. Tym razem trwają próby do „nie-UPRZEJMOŚĆ w Operze”. Nie wyobrażacie sobie nawet w jak trudne role wcielają się artyści i jakie to wszystko zaskakujące.🧐😲 PREMIERA już niebawem - rezerwujcie czas 14 i 15 grudnia w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Ja będę na pewno! 😎

74156310_2889032091130707_7647542986854629376_o.jpg