fot. Patryk Chenc
IDEA:
Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” to działania mające na celu pokazanie mieszkańcom Olsztyna sposób funkcjonowania zawodowego teatru tańca, poprzez realizację programu artystycznego zakładającego powstanie 3 spektakli realizowanych przez profesjonalnych twórców, stanowiących bazę repertuaru Olsztyńskiego Teatru Tańca (w skrócie OTT). Odbiorcami spektakli są zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Projekt „OTT.Prolog” jest zwycięskim projektem zintegrowanym, podczas głosowania w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, który zdobył 5252 głosów mieszkańców Olsztyna.
Pomysłodawcą projektu jest Katarzyna Grabińska oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA wraz z Pracownią Tańca PRYZMAT. Realizatorem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA (na podstawie porozumienia stron). Partnerem projektu “OTT.Prolog” jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
TERMIN REALIZACJI:
styczeń-grudzień 2019
ARTYŚCI:
Głównym zasobem ludzkim projektu są zawodowi tancerze, wybrani na podstawie otwartej audycji.
Wymagania: zawodowi tancerze (posiadających wyższe wykształcenie taneczne lub tytuł zawodowego tancerza Związku Artystów Scen Polskich) lub tancerze z udokumentowanym dorobkiem artystycznym.
Zespół pracuje w oparciu o system codziennych prób/lekcji, prób nad repertuarem – prowadzonych przez zatrudnionego choreografa/reżysera oraz współtwórców.
OPIEKUN ARTYSTYCZNY:
Katarzyna Grabińska
ORGANIZATOR i Partnerzy:
projekt “Olsztyński Teatr Tańca.Prolog” realizowany jest w ramach Olsztyński Budżet Obywatelski, Miasto Olsztyn.
Organizator projektu: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA w Olsztynie i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Partner i siedziba projektu: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
UZASADNIENIE:
Projekt zakłada wykorzystanie obecnego potencjału tanecznego Olsztyna. Ma za zadanie rozszerzenie oferty kulturalnej miasta na nowe formy sztuki opartej na idei zawodowego teatru tańca.
Projekt zakłada profesjonalizację olsztyńskiego środowiska tanecznego i co się z tym wiąże – umożliwienie lokalnym tancerzom udziału w profesjonalnych produkcjach, poszerzania własnych oraz nabywania nowych umiejętności tanecznych poprzez współpracę z różnymi choreografami/reżyserami oraz tancerzami z kraju i za granicy. Efektem tych działań będzie stworzenie olsztyńskiej przestrzeni dla najzdolniejszych tancerzy, takiej aby nie musieli wyjeżdżać z miasta by zawodowo tańczyć.
Korzyści dla mieszkańców i miasta płynące z projektu:
Przywrócenie Olsztynowi miana stolicy tańca (w nawiązaniu do powołanego w 1988r. Olsztyńskiego Teatru Tańca jako instytucji zawodowej kierowanej przez Jacka Łumińskiego i Piotra Galińskiego oraz historii tańca w Olsztynie)
Umożliwienie mieszkańcom miasta regularnego dostępu do szerokiego repertuaru tanecznego. Produkcja spektakli stanowiłaby odpowiedź na potrzeby kulturalne mieszkańców Olsztyna, która chce oglądać regularnie taniec
Budowanie stałego, profesjonalnego repertuaru tanecznego, który mógłby się stać artystyczną wizytówką Olsztyna
Promowanie działalności kulturalnej miasta Olsztyna zarówno w kraju jak i za granicą. Podejmowanie działań nawiązujących współpracę z innymi ośrodkami tanecznymi, tym samym wystawianie wyprodukowanych 3 spektakli na polskich i zagranicznych scenach tanecznych
Edukowanie oraz wprowadzanie widzów w świat sztuki niekomercyjnej, alternatywnej oraz ciągle poszukującej nowych kierunków
Stała oferta kulturalna miasta, a także ciągłe poszerzenie jej o nowe kierunki artystyczne