PREMIERA w OLSZTYŃSKIM TEATRZE TAŃCA - MOA

Mamy przyjemność zaprosić Paaństwa na premierę spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca „MOA” w reżyserii i choreografii Gosi Mielech.
„MOA” to spektakl, który częściowo powstawał podczas lockdownu. Artystki najpierw spotykały się online. Tancerki pracowały na sali prób w Olsztynie, a choreografka w Poznaniu. Premiera materiału online odbyła się 19 grudnia 2020r.
W lipcu, podczas dwutygodniowej, stacjonarnej rezydencji w Olsztynie tancerki pracowały razem z choreografką nad powstałym wcześniej materiałem. Znacznie rozbudowały choreografię i stworzyły spektakl, który zostanie zaprezentowany publiczności na żywo już w tym miesiącu.
W związku z nietypowym charakterem pracy nad spektaklem, połączeniem pracy online i offline, podczas premiery, przed pokazem spektaklu na żywo, zaprezentujemy publiczności pokaz materiału „MOA online”. A po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystami.

„MOA” to opowieść o równoległych światach, które potrafią przenikać się we wspólnej, bliżej nieokreślonej przestrzeni. Jest to spotkanie trzech różnych osobowości - nieoczywiste, a jednocześnie spójne i rzeczywiste.

MIEJSCE: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
TERMIN: 31 października 2021r (niedziela), godzina 18:00

BILETY: https://www.bilety24.pl/teatr/1183-olsztynski-teatr-tanca-moa-69826?id=361959


“MOA”

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA: Gosia Mielech

WYKONANIE I KREACJA: Paulina Spiel / Aleksandra Salej, Anna Janczarek, Marta Jakimicha

OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabińska

MUZYKA: Bartosz Smorągiewicz

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Jerzy Świtoń

PLAKAT: Mateusz Obarek

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

PREMIERA: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 31.10.2021

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
WSPÓŁORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
ORGANIZATOR: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

FOT. Arek Stankiewicz (zdjęcia z próby)

Projekty Olsztyńskiego Teatru Tańca w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim

Z przyjemnością informujemy, że dwa nasze projekty złożone w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania.

Już od 20 września mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na projekt miejski:

“Olsztyński Teatr Tańca. W mieście”, oraz projekt osiedlowy: “Olsztyński Teatr Tańca. Na osiedlu”

  • Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. W mieście” to działania polegające na produkcji i realizacji nowego programu artystycznego – spektaklu przygotowanego przez zespół profesjonalnych twórców, skierowanego do mieszkańców Olsztyna.
    Projekt zakłada wykorzystanie potencjału artystów działających jako Olsztyński Teatr Tańca oraz zaproszonych gości. Praca nad spektaklem będzie opierać się na innowacyjnej i nowatorskiej metodzie laboratorium tanecznego zakładającej ścisłą kooperację wszystkich artystów tworzących spektakl. Tematyka spektaklu będzie wynikiem pracy twórczej zaangażowanych artystów. Charakter spektaklu będzie uniwersalny, dający możliwość jego wznawiania w kolejnych sezonach artystycznych.
    Projekt ma za zadanie rozszerzenie oferty kulturalnej miasta na nowe formy sztuki opartej na działaniach zawodowego teatru tańca.
    Zakłada również profesjonalizację olsztyńskiego środowiska tanecznego i co się z tym wiąże – umożliwienie olsztyńskim tancerzom udziału w profesjonalnych produkcjach, poszerzania własnych oraz nabywania nowych umiejętności tanecznych poprzez współpracę z różnymi twórcami, artystami.
    Spektakl zostanie zaprezentowany mieszkańcom Olsztyna nieodpłatnie na wskazanej scenie na terenie Olsztyna.

    SZCZEGÓŁY PROJEKTU: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekt/2896

  • Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Na osiedlu” to działania mające na celu przybliżenie mieszkańcom osiedla WOJSKA POLSKIEGO działań Olsztyńskiego Teatru Tańca poprzez prezentację programu artystycznego zakładającego bezpłatne prezentacje spektakli tanecznych (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
    Spektakle zostaną zaprezentowane w lokalizacjach na terenie osiedla WOJSKA POLSKIEGO i stanowić będą bardzo ciekawą ofertę kulturalną dla jego mieszkańców. Lokalność a także możliwość bezpłatnego obejrzenia spektakli umożliwią dotarcie do grup społecznych z ograniczonym dostępem do kultury.
    Tegoroczny projekt zakłada wykorzystanie potencjału Olsztyńskiego Teatru Tańca poprzez eksploatację wyprodukowanych spektakli i ich prezentację dla mieszkańców OSIEDLA WOJSKA POLSKIEGO poprzez wystawienie ich w lokalizacji na terenie osiedla.
    Ma za zadanie rozszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców osiedla na nowe formy sztuki opartej na idei zawodowego teatru tańca. Projekt zakłada dotarcie spektakli do grona mieszkańców o ograniczonym dostępie do kultury.
    Spektakle będę prezentowane bezpłatnie dla mieszkańców (bezpłatne wejściówki będą w pierwszej kolejności rozprowadzane wśród mieszkańców osiedla Wojska Polskiego).

    SZCZEGÓŁY PROJEKTU: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekt/2899

plakat_112 (1)-1.jpg
plakat_109 (1)10241024_1.jpg

Olsztyński Teatr Tańca w magazynie NIETAKT!

Zapraszamy do zajrzenia do najnowszego numeru nietak!t a w nim artykuł Anny Królicy "Przy winie" o naszym serialu tanecznym OTT/m2, który powstał podczas ubiegłorocznego lockdownu.

ODCINEK 1 serialu „OTT/m²” otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie - The Best Off //On-line – na Najlepszy Projekt Teatru Niezależnego On-line

W związku z publikacją artykułu udostępniamy wszystkie odcinki na naszym kanale na YouTube.

Odc. 1 https://youtu.be/VB4-iqOsTy8

Odc. 2 https://youtu.be/rVRVPr1k_6g

Odc. 3 https://youtu.be/oRM1hW9_q1s

Odc. 4 https://youtu.be/xSFyeUD3XHE

Informacje o serialu na naszej stronie: https://ott.olsztyn.pl/ottm

PREMIERA w OLSZTYŃSKIM TEATRZE TAŃCA

Mamy przyjemność poinformować Państwa że jesteśmy w trakcie prób do premierowego pokazu spektaklu „MOA” w reżyserii i choreografii Gosi Mielech.

„MOA” to spektakl, który częściowo powstawał podczas lockdownu. Artystki spotykały się online. Tancerki pracowały na sali prób w Olsztynie, a choreografka w Poznaniu. Premiera materiału online odbyła się 19 grudnia 2020r.

Obecnie, podczas dwutygodniowej rezydencji w Olsztynie tancerki pracują razem z choreografką nad materiałem, który zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej, premierowej odsłonie na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie z udziałem publiczności.

„MOA” to opowieść o równoległych światach, które potrafią przenikać się we wspólnej, bliżej nieokreślonej przestrzeni. Jest to spotkanie trzech różnych osobowości - nieoczywiste, a jednocześnie spójne i rzeczywiste.

W spektaklu wystąpią tancerki Olsztyńskiego Teatru Tańca: Marta Jakimicha, Anna Janczarek i Paulina Spiel. Muzykę skomponował Bartosz Smorągiewicz.

 

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA: Gosia Mielech
WYKONANIE I KREACJA: Paulina Spiel / Aleksandra Salej, Anna Janczarek, Marta Jakimicha
OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabińska
MUZYKA: Bartosz Smorągiewicz
PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
.

PREMIERA online: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 19.12.2020 Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego
ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

"Poruszony Las" na FESTIWALU NAJMŁODSZYCH w Poznaniu

Drodzy Widzowie!

Mamy przyjemność zaprosić Was na nasz najnajowy spektakl "Poruszony Las" (dla dzieci w wieku 0-3 lat) do Poznania na FESTIWAL NAJMŁODSZYCH. Zagramy z publicznością już 28 i 29 czerwca.

Wydarzenia w ramach festiwalu będą prezentowane w Teatrze Animacji w Poznaniu, CK Zamek i na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Projekt „Festiwal Najmłodszych” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt "Sztuka Szuka Malucha" współfinansowany jest ze środków Miasta Poznania. Projekt „Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowany jest ze środków programu Kreatywna Europa. Partnerem festiwalu jest Small Size Network oraz Centrum Kultury Zamek.

PORUSZONY LAS (spektakl najnajowy) to taneczna instalacja dedykowana do dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 lat. Format spektaklu pozwala dzieciom i ich rodzinom swobodnie poruszać się w przestrzeni, decydując, gdzie chcą się znaleźć w danym momencie, w którym kierunku podążać wzrokiem i zmysłami, aby mogli razem przeżywać wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenia.

PORUSZONY LAS to propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Miejsce, w którym ożywają ciała i przedmioty, które zaprasza nas do wyobrażenia sobie nowego świata. Jest to powrót do naszej pierwotnej natury, czystego środowiska, prostych emocji, dziecięcego postrzegania prawdziwego życia, bez uprzedzeń i ograniczeń społecznych. Jest to rodzaj gry pomiędzy rodzicami, ich dziećmi i profesjonalnymi tancerzami.

https://ott.olsztyn.pl/poruszonylas

Nasz spektakl na Uniwersytecie Zielonogórskim - PORUSZONY LAS

Dr Marek Apollo Zadłużny pracujący na codzień w Zakładzie Animacji Kultury i Andragogiki, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego omawiał ze studentkami I roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na zajęciach z przedmiotów "Taniec dla dzieci" oraz "Rytmika" - "PORUSZONY LAS" - nasz spektakl najnajowy, który jest taneczną instalacją dedykowaną do dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 lat.

Dziękujemy !!

Więcej o spektaklu: https://ott.olsztyn.pl/poruszonylas

191322626_922663911641763_5397763907811153880_n.jpg
191059198_922663798308441_4178758593296923028_n.jpg

Organizator: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Partner i siedziba: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów w Grodnie na Białorusi

12 maja br. odbyła się XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów w Grodnie na Białorusi. On-line

Wydział Sztuki UWM Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowali Irena Russkina, Maciej Więcierzewski oraz Ewelina Bemnarek, która przedstawiła referat pt. „Projekt OTT. Prolog i jego rola w tworzeniu Olsztyńskiego Teatru Tańca”.

Cały referat na temat projektu „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” ukaże się w materiałach opublikowanych po konferencji.


„Praca jest próbą przedstawienia zarysu działalności Olsztyńskiego Teatru Tańca przez pryzmat projektu „OTT.Prolog”. Olsztyński Teatr Tańca to młoda i wyjątkowa organizacja na mapie województwa warmińsko-mazurskiego. Początkiem jego działalności był projekt „OTT.Prolog”, w ramach którego zrealizowano trzy spektakle: „Nieuprzejmość w operze”, „Nienasycenie” i „Poruszony las”. Spektakle wyreżyserowali choreografowie z Polski, Włoch i Hiszpanii. Udział wzięli tancerze z całej Polski, zaproszeni do współpracy w wyniku audycji. Projekt spotkał się z dużym entuzjazmem i zaowocował intensywnym rozwojem organizacji. W ciągu blisko dwóch lat działalności OTT powstało kilkanaście projektów i spektakli, nawiązano współpracę z Polską Siecią Tańca oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Olsztyński Teatr Tańca regularnie ubiega się o dofinansowanie na stworzenie etatowych miejsc pracy dla tancerzy i aby stać się taneczną wizytówką województwa.”

  • Wydział Sztuki UWM współpracuje z Państwowym Uniwersytetem Grodzieńskim.

  • Na zdjęciu od lewej: Irena Ruskina, prof. Krysztof Szatrawski (opiekun naukowy), Ewelina Bemnarek oraz Prodziekan prof. Jan Połowianiuk


IDEA PROJEKTU

Projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” to działania, które miały na celu pokazanie mieszkańcom Olsztyna sposób funkcjonowania zawodowego teatru tańca, poprzez realizację programu artystycznego zakładającego powstanie 3 spektakli realizowanych przez profesjonalnych twórców, stanowiących bazę repertuaru Olsztyńskiego Teatru Tańca (w skrócie OTT).  Odbiorcami spektakli były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Projekt „OTT.Prolog” był zwycięskim projektem zintegrowanym, podczas głosowania w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, który zdobył 5252 głosów mieszkańców Olsztyna.
Pomysłodawcą projektu była Katarzyna Grabińska oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA wraz z Pracownią Tańca PRYZMAT. Realizatorem projektu była Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA (na podstawie porozumienia stron). Partnerem projektu “OTT.Prolog” było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

E.jpg

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA DO SPEKTAKLU „NIE-UPRZEJMOŚĆ W OPERZE” W SERWISIE SPOTIFY!

Mam przyjemność poinformować Państwa, że w serwisie streamingowym Spotify jest już dostępna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Bartosza Smorągiewicza do spektaklu „nie-uprzejmość w Operze”.

Muzyka do spektaklu to skrzyżowanie jazzu, hip-hopu i folku w oryginalnych aranżacjach słynnych arii operowych Mozarta, Verdiego, Pucciniego i Bizeta. Oprócz arii operowych pojawiają się dwie polskie kołysanki, do których Bartosz Smorągiewicz skomponował muzykę.
Spektakl opowiada o odniesieniu współczesności do życia i sztuki i to przeniesienie do współczesności odbywa się w przekładzie arii operowych do współczesnych gatunków muzycznych. I tak Aria Królowej nocy W.A Mozarta jest przełożona na stylistykę szeroko rozumianej muzyki popularnej, z kolei Habanera G. Bizeta pojawia się dwa razy, raz jako komentowanie oryginału przez muzyków na żywo w wersji zgoła hip-hopowej, a ponownie jako wykonanie nacechowane sarkazmem i ironią, gdzie na początku zamiast instrumentów słyszymy śpiew wykonawców. Verdi podjęty jest jako oryginał grany przez combo jazzowe, a Puccini jako jeden długi loop snujący swą opowieść.
Arie zostały pozbawione swoich pierwotnych znaczeń, przez odebranie im słów. Zamiast opowieści na bazie tekstu Aurelia Luśnia (sopran)  wykonuje piękne wokalizy. Znakomici instrumentaliści tworzą niesamowity klimat muzyczny, pojawiają się nastrojowe oraz energiczne solówki jazzowe Bartosza Smorągiewicza i Mateusza Gawędy, przy świetnym akompaniamencie Mateusza Woźniaka i Macieja Dziedzica.

  • Więcej informacji o spektaklu:

https://ott.olsztyn.pl/nie-uprzejmo-w-operze

 

BARTOSZ SMORĄGIEWICZ - ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg). Otrzymał 1-szą nagrodę na IV i 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. K. Komedy w Słupsku. Otrzymał stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung (Niemcy) oraz “Meet The Composer” (USA).

Stypendysta MKiDN. Jest on również autorem piosenek i aranżacji do filmów, seriali „Wszystko przed nami”, "Stulecie Winnych, ""Bez skrupułów", "Polot", "Dom pod Dwoma Orłami", sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia” w Teatrze Powszechnym w Radomiu, oraz Sztuk teatru tańca "nie-Uprzejmość w Operze" i "MOA". Jego jazzowe kompozycje i aranżacje wykonywały Big Band “Konglomerat”, “3275kg Orchestra”, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg, Score Jazz Orchestra z Holandii, Big Band Aachen, Filharmonię Belgorod w Rosji.

Kompozycje muzyki klasycznej wykonywane były w kraju oraz w USA i Iranie. Jako multiinstrumentalista występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

W sierpniu 2017 roku ukazała się płyta z jazzowa Bartosza Smorągiewicz Ensemble pt. „Hustle & Bustle”, w 2019 Epka Orkiesty Wielkich Bębnów, a 2021 "nie-Uprzejmość w Operze" (muzyka do spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca).

"MOA" na Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA.

Z tej okazji mamy niespodziankę dla naszych widzów. Przez cały czwartek będzie dostępna rejestracja projektu performatywnego "MOA" w choreografii Gosia Mielech na naszym kanale na YouTube.

Link do rejestracji: https://youtu.be/BMg0TpQkn4s (aktywny tylko 29 kwietnia)

Informacje o spektaklu: https://ott.olsztyn.pl/moa

Z A P R A S Z A M Y!!!

moa2.jpg