Wznowiliśmy "Nową Ziemię"

W dniach 25-28 kwietnia 2023 r. odbyły się próby wznowieniowe spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca “Nowa ZIemia”. Przez kilka dni nasze tancerki: Anna Janczarek, Aleksandra Salej i Magdalena Widłak ciężko pracowały pod okiem reżyser i choreograf Anny Marii Krysiak. Na koncertach 9, 10 i 11 czerwca, podsumowujących artystyczny rok pracy Fundacji ARToffNIA w Filharmonii na widzów czeka gratka - gratisowy dodatek do widowiska w postaci skróconej wersji “Nowej ZIemi”. A na jesień planujemy kilka pełnowymiarowych pokazów.

Działania realizowane są w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Departament Kultury i Edukacji - Urząd Marszałkowski Woj. W-M w Olsztynie

Produkcja spektaklu została dofinansowana ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

"NOWA ZIEMIA" - premiera Olsztyńskiego Teatru Tańca

Zapraszamy na premierę spektaklu “NOWA ZIEMIA” w choreografii Anny Marii Krysiak.

Spektakl Olsztyńskiego Teatru Tańca pt. "NOWA ZIEMIA" porusza kwestię naszego istnienia i jego odziaływania na Ziemię, bez względu na to co wydarza się na świecie i wokół nas. Najważniejsze jest jak my reagujemy na to wszystko i jak tworzymy naszą codzienność. Bez względu na to z jakimi przeciwnościami losu, ograniczeniami czy lękami musimy się mierzyć każdego dnia najważniejsza jest miłość, która jest dla nas tarczą zawsze i wszędzie oraz to, że każdego dnia możemy zacząć na nowo, od początku.

"NOWA ZIEMIA"
Choreografia i reżyseria: Anna Krysiak
Kostiumy i scenografia: Anna Krysiak
Wykonanie: Anna Janczarek, Aleksandra Salej, Magdalena Widłak
Opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska
Reżyseria świateł: Jerzy Świtoń
Plakat: Mateusz Obarek
Foto: Arek Stankiewicz
Video: Rafał Kotyrba
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA


  • Prapremiera 17 grudnia 2022, godz. 19:00 (sobota)

  • Premiera 18 grudnia 2022, godz. 18:00 (niedziela)
    Aula widowiskowo-Konferencyjna i. Anny Wasilewskiej w Olsztynie
    ul. Ernesta Kościńskiego 11, 11-041 Olsztyn

Bilety dostępne na stronie:

17 grudnia 2022 (sobota)

https://www.bilety24.pl/teatr/1183-olsztynski-teatr-tanca-nowa-ziemia-83540?id=446717

18 grudnia (niedziela)

https://www.bilety24.pl/teatr/1183-olsztynski-teatr-tanca-nowa-ziemia-83540?id=446717

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

"MOA" w Olsztynku

3 grudnia 2022 spotkamy się z Olsztynecką publicznością. W współpracy z Miejskim Domem Kultury w Olsztynku zaprezentujemy spektakl “MOA” w choreografii Gosi Mielech, z muzyką Bartosza Smorągiewicza, w wykonaniu tancerek: Marty Jakimicha, Anny Janczarek oraz Pauliny Spiel. Jest to nasze ostatnie spotkanie w ramach “MOA w trasie” jednego z działań realizowanych w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego współorganizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a organizatorem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

  • Sala widowiskowa Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku (ul.

  • 3 grudnia (sobota) godz. 17:00

  • WSTĘP WOLNY

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z tancerkami o tańcu, teatrze i emocjach.

To już ostatnia prezentacja “MOA” w tym roku - serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników teatru tańca do Olsztynka.

Spektakl będzie prezentowany w przestrzeni niescenicznej (site-specyfic).

Nowy spektakl w choreografii Anny Marii Krysiak pt. "NOWA ZIEMIA"

Mamy przyjemność poinformować, że rozpoczęliśmy prace nad produkcją NOWEGO SPEKTAKLU w choreografii Anny Marii Krysiak pt. "NOWA ZIEMIA".
W spektaklu zatańczą: Ania Janczarek, Aleksandra Salej oraz Magda Widłak.
Premiera spektaklu już 18 grudnia w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (Aula im. Anny Wasilewskiej).
.
Próby do spektaklu realizujemy w przestrzeni artystycznej Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA
.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Anna Maria Krysiak – tancerka, choreografka, pedagog. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W  1990-1992 pracowała w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu. W latach 1992-2005 była tancerką Śląskiego Teatru Tańca. Występowała  w choreografiach wielu artystów m.in.: Jacka Łumińskiego, Anny Sokolov Conrada Drzewieckiego, Avi Kaisera (Batsheva Dance Company), Melissy Monteros, Mariusza Olszewskiego, Paula Claydena (DV8), Marka Haima, Davida Dorfmana, Stephana Brinkmana ( Pina Bausch Theatre). Brała udział w projekcie Battery Dance Company ( USA ) z udziałem  Cracow Klezmer Band. 

Jako pedagog współpracowała ze Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Bytomiu, Swarthmore College, Salt Lake City University, Mary University  oraz  University of Calgary. Prowadziła warsztaty tańca współczesnego na wielu festiwalach w Polsce i w Europie oraz Indiach, USA i Kanadzie. W 2000 r. otrzymała medal  im. Karola Szymanowskiego 200-lecia baletu  polskiego za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2004-2008 współpracowała z W&M Physical Theatre( Kanada). W latach 2006-2008 była choreografem  i  tancerką w Theatre Junction at the Grand (Calgary/Kanada). 

Od 2009 roku pracuje jako niezależny choreograf, tancerz i pedagog  tańca współczesnego współtworząc  projekty artystyczne zarówno w Polsce jak i poza granicami. Nieprzerwanie od tego czasu współpracuje z reżyserami teatralnymi, co wzbogaciło jej doświadczenia i język artystyczny.

Jest autorką choreografii Apie mus dla Aura Dance Theatre (Kowno, Litwa). Współpracowała z Mariuszem Trelińskim przy realizacji opery Król Roger, wystąpiła także w operze Latający Holender (obie realizacje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

Wzięła udział w spektaklach Between  oraz Slow Man  w reżyserii Mai Kleczewskiej. Wystąpiła w operach Medea oraz Moby Dick w reżyserii Barbary Wysockiej.  Tańczyła  w Barocco Anny Godowskiej, Melancholia bez Villas Tomasza Wygody (Teatr Nowy w Łodzi, 2015), Potępieniu Fausta w reżyserii Maciej Prusa i choreografii Jacka Przybyłowicza.

Od 2014 współpracuje jako choreograf z reżyserem Wojtkiem Klemmem. Wspólnie zrealizowali Antygonę (Lucerne Theatre), Czyż nie dobija się koni (Horage Mccoya – Harward Univercity Cambrige), oraz Świętą Joannę Szlachtuzów(Teatr Bogusławskiego w Kaliszu). Była tancerką i asystentką w spektaklu Jana Komasy pt.: Ksenofonia (Malta Festival Poznań 2016).

Styl ruchu Anny Krysiak powstawał na bazie wieloletniego doświadczenia pracy w Śląskim Teatrze Tańca oraz pracy z wieloma pedagogami i choreografami z Europy, Kanady, Anglii i USA. Jej styl jest wynikiem własnych badań  nad  możliwościami

ciała człowieka. Kładzie  nacisk na wykorzystanie  naturalnych  impulsów oraz ciężaru ciała, swobodnego przepływu  energii i  wykorzystania pędu, zawieszeń w tym balansowania miedzy stanem  równowagi a upadkiem.


Spektakl MOA w Iławskim Centrum Kultury - 17 października 2022

17 października spotkamy się z Iławską Publicznością. Zaprezentujemy spektakl “MOA” w choreografii Gosi Mielech, z muzyką Bartosza Smorągiewicza, w wykonaniu tancerek: Marty Jakimicha, Anny Janczarek oraz Pauliny Spiel.

  • Iławskie Centrum Kultury

  • 17 października (poniedziałek) godz. 19:00

Zapraszamy widzów z Iławy i nie tylko!

Działanie realizowane jest w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Finał rezydencji artystycznej Olsztyńskiego Teatru Tańca - pokaz materiału work in progress Jana Saraty

14 października 2022 (piątek), o godz. 17:00 w siedzibie Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA przy ul. Smętka 28a, odbędzie się finał rezydencji artystycznej Olsztyńskiego Teatru Tańca, realizowanej przez Jana Saratę podczas 2-tygodniowego pobytu w Olsztynie.

Razem z zaproszoną widownią będziemy mogli zobaczyć materiał w formule work in progress pt. “Teraźniejszość za chwilę stanie się historią”.

Zdaniem autora jest to zbiór widokówek z miasta. Inspiracje zbierane podczas moich podróży i doświadczeń przestrzeni miejskiej mają swoją konkluzję w działaniu scenicznym, mieniącym się od form. Próbuję zrozumieć miasto przez czucie go tu i teraz, równocześnie zapraszając jego historię do nadania komentarza temu doświadczeniu. W mojej pracy kierowałem się poznawaniem przestrzeni nie tylko przez zmysł wzroku i to chciałbym przełożyć na doświadczenie widzów i widzek.

Udział w pokazie jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: teatr@ott.olsztyn.pl

Uwaga! Ilość miejsc na widowni jest ograniczona.


Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Spekatkl "MOA" oraz warsztaty z Aleksandrą Salej w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

W najbliższą sobotę w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu zagramy spektakl "MOA" w choreografii Gosi Mielech z muzyką Bartosza Smorągiewicza w wykonaniu tancerek: Anny Janczarek, Pauliny Spiel Marty Jakimicha.

  • 8 października 2022 (sobota), godz. 18:00

Przed spektaklem, w godzinach 12:00 - 14:00 odbędą się warsztaty tańca współczesnego dla młodziezy 14+ z doświadczeniem tanecznym z tancerką Olsztyńskiego Teatru Tańca - Aleksandrą Salej


Już nie możemy się doczekać spotkania z biskupieckimi miłośnikami teatru tańca.

.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego , którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Spektakl "MOA" oraz warsztaty z Anną Janczarek w Mrągowskim Centrum Kultury

Już jutro w Mrągowskim Centrum Kultury spektakl "MOA" w choreografii Gosi Mielech z muzyką Bartosza Smorągiewicza w wykonaniu tancerek: Anny Janczarek, Pauliny Spiel Marty Jakimicha.

  • 1 października 2022 (sobota), godz. 18:00

Przed spektaklem, w godzinach 11:00 - 13:00 odbędą się warsztaty taneczne z jedną z tancerek - Anną Janczarek.

Już nie możemy się doczekać spotkania z mrągowskimi miłośnikami teatru tańca.

.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego , którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Wyniki naboru na rezydencję artystyczną Olsztyńskiego Teatru Tańca

Przedstawiciele Olsztyńskiego Teatru Tańca wybrali JANA SARATĘ do udziału w rezydencji artystycznej.

Rezydent otrzyma bezpłatny dostęp do sali prób przez łączną liczbę 14 dni po max. 8 h dziennie, w terminie 3-14 października 2022r. z możliwością konsultacji artystycznych z opiekunem rezydencji. 

Rezydencja zostanie zakończona premierą materiału powstałego podczas rezydencji (pokaz materiału work in progress) w miejscu i terminie ustalonym z Organizatorem.

JAN SARATA - aktor, tancerz, choreograf. Studiuje Aktorstwo teatru tańca na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktor-tancerz w wielu spektaklach fizycznych i teatru tańca. Inspiruje go architektura, praca z konceptem czułości i normatywność ciała. Prowadzi badania na temat improwizacji i autoreżyserii metodą Viewpoints. Jego duet "Lazarki" był prezentowany na Warsaw Dance Days 2019 jako reprezentacja uczelni. Na 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi został wyróżniony przez krytykę jako najlepszy aktor spektakli "Mewa" oraz "Flying Fish". Tancerz w międzynarodowym stażu artystycznym "Statue of Liberty", który odbył się w Holandii. Rezydent 9. Gdańskiego Festiwalu Tańca ze spektaklem "Gloria", którego był współchoreografem i tancerzem. W listopadzie tego roku odbędzie się jego rezydencja choreograficzna w Przestrzenie Sztuki Białystok z projektem "Architektura ucieleśniona". Jest również choreografem spektakli dramatycznych, między innymi dyplom AST Kraków “Do jutra, do jutra!” w reżyserii Macieja Sajura, Spektakl “Piotruś Pan. W cieniu dorosłości” w reżyserii Przemka Jaszczaka czy “Viva Mexico!” - produkcji Teatru Ludowego w Krakowie. Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów w zakresie sztuk performatywnych. Między innymi wziął udział w warsztatach dramaturgii tańca “Dramaturgia jako posługa” organizowanym przez Przestrzenie Sztuki Lublin. Ukończył cykl szkoleń "Sztuka otwartości" - szkoleń dla osób artystycznie pracujących z młodzieżą. Jest w trakcie VII edycji laboratorium choreografii eksperymentalnej "Choreografia w Centrum".

Szczegóły dot. konkursu: https://ott.olsztyn.pl/aktualnosci/rezydencja-artystyczna-olsztyskiego-teatru-taca


Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Serial OTT/m2 gościem na festiwalu MOVE Festival Zielona Góra 2022

Podczas dwóch dni MOVE Festival Zielona Góra 2022, 23-24 września w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się artyści tańca z całej Polski

W formule galeryjnej zaprezentowane zostaną filmy taneczne i performatywne. Wśród nich znalazł się serial online Olsztyńskiego Teatru Tańca - OTT/m2 (4 docinki).

MOVE Festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.

O SERIALU

Podczas pierwszego lockdownu, zamknięty w domowych kątach i ekranach Olsztyński Teatr Tańca tworzył...i stworzył serial, który nazwał „OTT/m²”, który transmitowany był na ŻYWO z DOMOWEJ SCENY, prosto z DOMU TANCERZY.

W ograniczonej przestrzeni własnego „m²” artystki Olsztyńskiego Teatru Tańca poszukiwały wolności w nieograniczonej wyobraźni.

Ten wyjątkowo nowy czas dotyczył każdego, jednak to jak go wykorzystaliśmy zależało już od indywidualnego podejścia.

Olsztyński Teatr Tańca zaproponował trzy indywidualne, alternatywne sposoby przeżywania życia na kwadracie.

W ODCINKU 4 - trzy tancerki: Anna Janczarek, Monika Parafiniuk oraz Aleksandra Salej spotkały się RAZEM w jednej przestrzeni - przestrzeni nie-domowej. Pozornie wolne, wyszły poza przestrzeń własnych mieszkań i tworzyły. Jednak wolność miała nadal ograniczenia, w tym brak możliwości powrotu na teatralną scenę i kontaktu z publicznością.
W tej sytuacji otworzyły się na coś zupełnie nowego i ponownie przedefiniowały postrzeganie sztuki. Skoro teatr może działać bez widowni, to czy basen bez wody może zastąpić scenę?