Nowy spektakl w choreografii Anny Marii Krysiak pt. "NOWA ZIEMIA"

Mamy przyjemność poinformować, że rozpoczęliśmy prace nad produkcją NOWEGO SPEKTAKLU w choreografii Anny Marii Krysiak pt. "NOWA ZIEMIA".
W spektaklu zatańczą: Ania Janczarek, Aleksandra Salej oraz Magda Widłak.
Premiera spektaklu już 18 grudnia w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (Aula im. Anny Wasilewskiej).
.
Próby do spektaklu realizujemy w przestrzeni artystycznej Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA
.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Anna Maria Krysiak – tancerka, choreografka, pedagog. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W  1990-1992 pracowała w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu. W latach 1992-2005 była tancerką Śląskiego Teatru Tańca. Występowała  w choreografiach wielu artystów m.in.: Jacka Łumińskiego, Anny Sokolov Conrada Drzewieckiego, Avi Kaisera (Batsheva Dance Company), Melissy Monteros, Mariusza Olszewskiego, Paula Claydena (DV8), Marka Haima, Davida Dorfmana, Stephana Brinkmana ( Pina Bausch Theatre). Brała udział w projekcie Battery Dance Company ( USA ) z udziałem  Cracow Klezmer Band. 

Jako pedagog współpracowała ze Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Bytomiu, Swarthmore College, Salt Lake City University, Mary University  oraz  University of Calgary. Prowadziła warsztaty tańca współczesnego na wielu festiwalach w Polsce i w Europie oraz Indiach, USA i Kanadzie. W 2000 r. otrzymała medal  im. Karola Szymanowskiego 200-lecia baletu  polskiego za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2004-2008 współpracowała z W&M Physical Theatre( Kanada). W latach 2006-2008 była choreografem  i  tancerką w Theatre Junction at the Grand (Calgary/Kanada). 

Od 2009 roku pracuje jako niezależny choreograf, tancerz i pedagog  tańca współczesnego współtworząc  projekty artystyczne zarówno w Polsce jak i poza granicami. Nieprzerwanie od tego czasu współpracuje z reżyserami teatralnymi, co wzbogaciło jej doświadczenia i język artystyczny.

Jest autorką choreografii Apie mus dla Aura Dance Theatre (Kowno, Litwa). Współpracowała z Mariuszem Trelińskim przy realizacji opery Król Roger, wystąpiła także w operze Latający Holender (obie realizacje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

Wzięła udział w spektaklach Between  oraz Slow Man  w reżyserii Mai Kleczewskiej. Wystąpiła w operach Medea oraz Moby Dick w reżyserii Barbary Wysockiej.  Tańczyła  w Barocco Anny Godowskiej, Melancholia bez Villas Tomasza Wygody (Teatr Nowy w Łodzi, 2015), Potępieniu Fausta w reżyserii Maciej Prusa i choreografii Jacka Przybyłowicza.

Od 2014 współpracuje jako choreograf z reżyserem Wojtkiem Klemmem. Wspólnie zrealizowali Antygonę (Lucerne Theatre), Czyż nie dobija się koni (Horage Mccoya – Harward Univercity Cambrige), oraz Świętą Joannę Szlachtuzów(Teatr Bogusławskiego w Kaliszu). Była tancerką i asystentką w spektaklu Jana Komasy pt.: Ksenofonia (Malta Festival Poznań 2016).

Styl ruchu Anny Krysiak powstawał na bazie wieloletniego doświadczenia pracy w Śląskim Teatrze Tańca oraz pracy z wieloma pedagogami i choreografami z Europy, Kanady, Anglii i USA. Jej styl jest wynikiem własnych badań  nad  możliwościami

ciała człowieka. Kładzie  nacisk na wykorzystanie  naturalnych  impulsów oraz ciężaru ciała, swobodnego przepływu  energii i  wykorzystania pędu, zawieszeń w tym balansowania miedzy stanem  równowagi a upadkiem.


Spektakl MOA w Iławskim Centrum Kultury - 17 października 2022

17 października spotkamy się z Iławską Publicznością. Zaprezentujemy spektakl “MOA” w choreografii Gosi Mielech, z muzyką Bartosza Smorągiewicza, w wykonaniu tancerek: Marty Jakimicha, Anny Janczarek oraz Pauliny Spiel.

  • Iławskie Centrum Kultury

  • 17 października (poniedziałek) godz. 19:00

Zapraszamy widzów z Iławy i nie tylko!

Działanie realizowane jest w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Finał rezydencji artystycznej Olsztyńskiego Teatru Tańca - pokaz materiału work in progress Jana Saraty

14 października 2022 (piątek), o godz. 17:00 w siedzibie Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA przy ul. Smętka 28a, odbędzie się finał rezydencji artystycznej Olsztyńskiego Teatru Tańca, realizowanej przez Jana Saratę podczas 2-tygodniowego pobytu w Olsztynie.

Razem z zaproszoną widownią będziemy mogli zobaczyć materiał w formule work in progress pt. “Teraźniejszość za chwilę stanie się historią”.

Zdaniem autora jest to zbiór widokówek z miasta. Inspiracje zbierane podczas moich podróży i doświadczeń przestrzeni miejskiej mają swoją konkluzję w działaniu scenicznym, mieniącym się od form. Próbuję zrozumieć miasto przez czucie go tu i teraz, równocześnie zapraszając jego historię do nadania komentarza temu doświadczeniu. W mojej pracy kierowałem się poznawaniem przestrzeni nie tylko przez zmysł wzroku i to chciałbym przełożyć na doświadczenie widzów i widzek.

Udział w pokazie jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: teatr@ott.olsztyn.pl

Uwaga! Ilość miejsc na widowni jest ograniczona.


Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Spekatkl "MOA" oraz warsztaty z Aleksandrą Salej w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

W najbliższą sobotę w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu zagramy spektakl "MOA" w choreografii Gosi Mielech z muzyką Bartosza Smorągiewicza w wykonaniu tancerek: Anny Janczarek, Pauliny Spiel Marty Jakimicha.

  • 8 października 2022 (sobota), godz. 18:00

Przed spektaklem, w godzinach 12:00 - 14:00 odbędą się warsztaty tańca współczesnego dla młodziezy 14+ z doświadczeniem tanecznym z tancerką Olsztyńskiego Teatru Tańca - Aleksandrą Salej


Już nie możemy się doczekać spotkania z biskupieckimi miłośnikami teatru tańca.

.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego , którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Spektakl "MOA" oraz warsztaty z Anną Janczarek w Mrągowskim Centrum Kultury

Już jutro w Mrągowskim Centrum Kultury spektakl "MOA" w choreografii Gosi Mielech z muzyką Bartosza Smorągiewicza w wykonaniu tancerek: Anny Janczarek, Pauliny Spiel Marty Jakimicha.

  • 1 października 2022 (sobota), godz. 18:00

Przed spektaklem, w godzinach 11:00 - 13:00 odbędą się warsztaty taneczne z jedną z tancerek - Anną Janczarek.

Już nie możemy się doczekać spotkania z mrągowskimi miłośnikami teatru tańca.

.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego , którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Wyniki naboru na rezydencję artystyczną Olsztyńskiego Teatru Tańca

Przedstawiciele Olsztyńskiego Teatru Tańca wybrali JANA SARATĘ do udziału w rezydencji artystycznej.

Rezydent otrzyma bezpłatny dostęp do sali prób przez łączną liczbę 14 dni po max. 8 h dziennie, w terminie 3-14 października 2022r. z możliwością konsultacji artystycznych z opiekunem rezydencji. 

Rezydencja zostanie zakończona premierą materiału powstałego podczas rezydencji (pokaz materiału work in progress) w miejscu i terminie ustalonym z Organizatorem.

JAN SARATA - aktor, tancerz, choreograf. Studiuje Aktorstwo teatru tańca na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktor-tancerz w wielu spektaklach fizycznych i teatru tańca. Inspiruje go architektura, praca z konceptem czułości i normatywność ciała. Prowadzi badania na temat improwizacji i autoreżyserii metodą Viewpoints. Jego duet "Lazarki" był prezentowany na Warsaw Dance Days 2019 jako reprezentacja uczelni. Na 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi został wyróżniony przez krytykę jako najlepszy aktor spektakli "Mewa" oraz "Flying Fish". Tancerz w międzynarodowym stażu artystycznym "Statue of Liberty", który odbył się w Holandii. Rezydent 9. Gdańskiego Festiwalu Tańca ze spektaklem "Gloria", którego był współchoreografem i tancerzem. W listopadzie tego roku odbędzie się jego rezydencja choreograficzna w Przestrzenie Sztuki Białystok z projektem "Architektura ucieleśniona". Jest również choreografem spektakli dramatycznych, między innymi dyplom AST Kraków “Do jutra, do jutra!” w reżyserii Macieja Sajura, Spektakl “Piotruś Pan. W cieniu dorosłości” w reżyserii Przemka Jaszczaka czy “Viva Mexico!” - produkcji Teatru Ludowego w Krakowie. Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów w zakresie sztuk performatywnych. Między innymi wziął udział w warsztatach dramaturgii tańca “Dramaturgia jako posługa” organizowanym przez Przestrzenie Sztuki Lublin. Ukończył cykl szkoleń "Sztuka otwartości" - szkoleń dla osób artystycznie pracujących z młodzieżą. Jest w trakcie VII edycji laboratorium choreografii eksperymentalnej "Choreografia w Centrum".

Szczegóły dot. konkursu: https://ott.olsztyn.pl/aktualnosci/rezydencja-artystyczna-olsztyskiego-teatru-taca


Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

Serial OTT/m2 gościem na festiwalu MOVE Festival Zielona Góra 2022

Podczas dwóch dni MOVE Festival Zielona Góra 2022, 23-24 września w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się artyści tańca z całej Polski

W formule galeryjnej zaprezentowane zostaną filmy taneczne i performatywne. Wśród nich znalazł się serial online Olsztyńskiego Teatru Tańca - OTT/m2 (4 docinki).

MOVE Festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.

O SERIALU

Podczas pierwszego lockdownu, zamknięty w domowych kątach i ekranach Olsztyński Teatr Tańca tworzył...i stworzył serial, który nazwał „OTT/m²”, który transmitowany był na ŻYWO z DOMOWEJ SCENY, prosto z DOMU TANCERZY.

W ograniczonej przestrzeni własnego „m²” artystki Olsztyńskiego Teatru Tańca poszukiwały wolności w nieograniczonej wyobraźni.

Ten wyjątkowo nowy czas dotyczył każdego, jednak to jak go wykorzystaliśmy zależało już od indywidualnego podejścia.

Olsztyński Teatr Tańca zaproponował trzy indywidualne, alternatywne sposoby przeżywania życia na kwadracie.

W ODCINKU 4 - trzy tancerki: Anna Janczarek, Monika Parafiniuk oraz Aleksandra Salej spotkały się RAZEM w jednej przestrzeni - przestrzeni nie-domowej. Pozornie wolne, wyszły poza przestrzeń własnych mieszkań i tworzyły. Jednak wolność miała nadal ograniczenia, w tym brak możliwości powrotu na teatralną scenę i kontaktu z publicznością.
W tej sytuacji otworzyły się na coś zupełnie nowego i ponownie przedefiniowały postrzeganie sztuki. Skoro teatr może działać bez widowni, to czy basen bez wody może zastąpić scenę?

Rezydencja artystyczna Olsztyńskiego Teatru Tańca

Olsztyński Teatr Tańca Ogłasza nabór na 14 dniową rezydencję artystyczną w Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA w Olsztynie w ramach projektu „Olsztyński Teatr Tańca – działania edukacyjne, artystyczne, statutowe”, którego współorganizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie,  a organizatorem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA. Działanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zapraszamy do udziału w otwartym konkursie na rezydencję artystyczną. Celem konkursu jest wyłonienie przez organizatorów rezydenta, który w dniach pomiędzy 4 a 18 października 2022  odbędzie 14-dniowa rezydencję w siedzibie Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA w Olsztynie (ul. Smętka 28a, Olsztyn)

Nabór jest skierowany zarówno do doświadczonych tancerzy jak i osób mających za sobą kilka prac choreograficznych.

Rezydenci otrzymają bezpłatny dostęp do sali prób przez łączną liczbę 14 dni po max. 8 h dziennie z możliwością konsultacji artystycznym z opiekunem rezydencji. 

Rezydencja zostanie zakończona premierą materiału powstałego podczas rezydencji (pokaz materiału work in progress) w miejscu i terminie ustalonym z Organizatorem

Typ rezydencji - rezydencja polegająca na korzystaniu z sali, kończąca się pokazem powstałego spektaklu lub materiału work in progress (na podstawie indywidualnych ustaleń z Organizatorem)

Organizator nie zapewnia noclegów oraz zwrotu kosztów dojazdów.

Organizator zapewnia honorarium dla rezydenta w kwocie: 3500 brutto na podstawie umowy o dzieło.

Przysłanie zgłoszenia do udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika/uczestniczki dla celów związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzeniem Konkursu i projektu. Informacja (RODO) o sposobie przetwarzania danych osobowych Uczestników konkursu open call na rezydencję artystyczną jest zawarta w formularzu zgłoszeniowym.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.


REGULAMIN KONKURSU (open call) NA REZYDENCJĘ ARTYSTYCZNĄ

OLSZTYŃSKIEGO TEATRU RAŃCA 2022

1. Podstawowe informacje

a) Organizatorem otwartego konkursu na rezydencję artystyczną jest Fundacja Tańca I Sztuki ARToffNIA z siedzibą w Olsztynie, adres: Sybiraków 2, 10-256 Olsztyn w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

 b) Podstawowy harmonogram konkursu/open call na rezydencję artystyczną:

• ogłoszenie konkursu danej rezydencji: 14 wrzesień 2022

• termin składania aplikacji: 23 września 2022, godz. 23:59

• rozstrzygnięcie konkursu: nie później niż 26 września 2022

2. Warunki uczestnictwa w Konkursie

a) Konkurs adresowany jest do pełnoletnich twórców posiadających polskie obywatelstwo.

b) Uczestnictwo w Konkursie wymaga akceptacji niniejszego Regulaminu, przy czym Organizator uznaje zgłoszenie przez uczestnika do Konkursu jako działanie równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu.

c) Podstawowe wymagania dla zgłaszanych projektów:

• do konkursu może być zgłoszony autorski projekt przez osoby posiadające wyłączne i kompletne prawa autorskie do wszystkich jego elementów składowych;

• rezydencja zakłada zaangażowanie w projekcie 1 tancerza

• wymagania techniczne planowanej rezydencji powinny być dostosowane do możliwości technicznych oferowanej przez Organizatora przestrzeni rezydencyjnej – sala prób Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA (ul. Smętka 28a, Olsztyn)

• wszelkie elementy niezbędne do realizacji rezydencji (w tym scenografia, rekwizyty, kostiumy) rezydenci dostarczą we własnym zakresie i na własny koszt.

3. Zgłoszenia

a) Wypełniony formularz zgłoszeniowy powinien być wysłany w terminie do 23 września 2022 r., do godz. 23:59 (liczy się data i godzina wpływu aplikacji);

b) Nie będą rozpatrywane zgłoszenia:

• złożone po upływie wymaganego terminu,

• niespełniające wymagań formalnych, gdzie za braki formalnie uważane są: nieprawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy,

c) Rozstrzygnięcie konkursu:

• o wynikach zdecyduje komisja złożona z członków Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz przedstawicieli Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA;

• wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie Olsztyńskiego Teatru Tańca (ott.olsztyn.pl) i profilu Facebook Olsztyńskiego Teatru Tańca;

• opublikowane wyniki konkursu będą zawierały informacje wyłącznie o wybranym projekcie do realizacji. Decyzja komisji jest ostateczna i nie podlega weryfikacji (nie przewiduje się trybu odwoławczego).

4. Realizacja projektu rezydencji:

a) Organizator zagwarantuje: nieodpłatnie przestrzeń do prób w terminach 3-14.10;.2022 obejmujący dostęp max. do 8 godzin dziennie przez 14 następujących po sobie godziny dostępu do sali zostaną ustalone pomiędzy Rezydentem a Organizatorem;

b) specyfikacja sali prób: - podłoga baletowa, lustra, sprzęt audio, dostęp do wi-fi, zaplecze sanitarne

d)  Organizator gwarantuje 3500 zł brutto jako ekwiwalent kosztów pobytu w Olsztynie oraz honorarium rezydenta.

e) Organizator umożliwia opcjonalnie konsultacje artystyczne z przedstawicielem Organizatora (Olsztyński Teatr Tańca).

5. Zobowiązania Rezydentów:

• rezydenci zobowiązują się umożliwić Organizatorowi realizację dokumentacji fotograficznej i wideo przebiegu rezydencji oraz wyrażają zgodę na nieodpłatne i nieograniczone czasowo wykorzystanie, pokazywanie i publikowanie swojego wizerunku przez Organizatora podczas przebiegu rezydencji oraz po jej zakończeniu;

• rezydent może prowadzić dowolny rodzaj prób artystycznych, jednakże nie naruszających przepisów bhp i p. poż Organizatora;

• rezydent nie może w ramach prób rezydencyjnych ogłaszać i organizować otwartych zajęć lub innych konsultacji artystycznych, zarówno bezpłatnych, jak i odpłatnych;

• rezydent zobowiązuje się do podpisania umowy z Organizatorem;

• rezydent zobowiązuje się do umieszczania informacji o treści: „Rezydencja artystyczna została zrealizowania w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA” przy każdorazowej prezentacji materiału, który powstał w ramach rezydencji artystycznej.

6. Warunki odstąpienia od realizacji rezydencji:

• jeżeli po ogłoszeniu wyników rezydent wycofa się z udziału w projekcie, Organizator może zaproponować realizację projektu na warunkach Konkursu kolejnemu aplikującemu;

• jeżeli nie dojdzie do realizacji projektu na skutek działania siły wyższej (nieprzewidywalne zdarzenie zewnętrzne, któremu żadna ze Stron nie mogła zapobiec) lub innych okoliczności całkowicie niezależnych od woli którejkolwiek ze Stron (w szczególności siłę wyższą stanowi choroba uczestnika udokumentowana zwolnieniem lekarskim) żadna ze Stron nie będzie ponosić odpowiedzialności wobec drugiej Strony.

7. Postanowienia końcowe

a) Przysłanie zgłoszenia do udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika/uczestniczki dla celów związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzeniem Konkursu i projektu.

b) Informacja (RODO) o sposobie przetwarzania danych osobowych Uczestników konkursu open call na rezydencję artystyczną jest zawarta w formularzu zgłoszeniowym.

c) Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczania informacji o uczestnikach danej rezydencji w materiałach informacyjnych i reklamowych Organizatora, w tym w publikacjach Organizatora oraz na prowadzonych przez niego stronach internetowych lub profilach informacyjnych.

d) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez Uczestnika niewłaściwych lub nieprawdziwych danych skutkujących niemożliwością nawiązania kontaktu.

e) Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawieni Konkursu bez rozstrzygnięcia.

f) Organizator zapewnia, iż informacje o projektach zgłoszonych, a niewybranych do realizacji nie będą podawane do publicznej wiadomości, oraz nie będą wykorzystane w żaden inny sposób przez Organizatora.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:

https://forms.gle/czcBQ3ozSEnBjxYu7  

 

"MOA" w trasie

Rozpoczynamy trasę z naszym najnowszym spektaklem “MOA” w choreografii Gosi Mielech. We wrześniu i październiku odwiedzimy 4 regionalne ośrodki kultury w naszym regionie:

  • 9 września - Ełckie Centrum Kultury w Ełku

  • 1 października - Mrągowskie Centrum Kultury w Mrągowie

  • 8 października - Centrum Kultury, Turystki i Sportu w Biskupcu

  • 17 października - Iławskie Centrum Kultury w Iławie

  • 3 grudnia - Miejski Dom Kultury w Olsztynku

Ale to nie koniec atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was. W dwóch ośrodkach: Mrągowie i Biskupcu tancerki Olsztyńskiego Teatru Tańca poprowadzą bezpłatne warsztaty taneczne dla naszych widzów.

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

.

MOA

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA: Gosia Mielech

WYKONANIE I KREACJA: Paulina Spiel / Aleksandra Salej, Anna Janczarek, Marta Jakimicha

OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabińska

MUZYKA: Bartosz Smorągiewicz

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Jerzy Świtoń

PLAKAT: Mateusz Obarek

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

PREMIERA: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 31.10.2021

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
WSPÓŁORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
ORGANIZATOR: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA


O spektaklu

MOA to opowieść o równoległych światach, które potrafią przenikać się we wspólnej, bliżej nieokreślonej przestrzeni. Jest to spotkanie nieoczywiste, a jednocześnie spójne i rzeczywiste, trzech indywidualnych osobowości.   

Spektakl MOA jest kontynuacją działań artystycznych tancerek Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz choreograf Gosi Mielech, podczaj której, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, wszystkie działania prowadzone były w trybie online. Efektem spotkań jest przygotowany pokaz/performans MOA online, który został zaprezentowany i nagrany w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (bez udziału publiczności).

Artyści zaangażowani w projekt w lipcu 2021 kontynuowali pracę nad materiałem już na sali prób. W efekcie tej pracy spektakl został rozbudowany i swoją premierę, w nowej odsłonie, miał 31 października 2021r. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

"Poruszony Las" na Festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA i FOREMKA w Łodzi

11 września, w ramach festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci “MATERIA I FORMEKA”, zaprezentujemy spektakl dla najmłodszej widowni “Poruszony Las”.

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego tworzonym z myślą o najmłodszej widowni w wieku od 0 do 10 lat.

KIEDY :
9-11.09 oraz 29.10.2022

GDZIE:
Ogrody Geyera, Piotrkowska 205, Łódź
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, Żubardzka 2a, Łódź

O festiwalu:

Dostrzegamy, że scena tańca eksperymentalnego dla dzieci w Polsce dynamicznie się rozwija. Powstają spektakle, instalacje i performanse o wysokich walorach artystycznych, a także programy edukacyjne i autorskie warsztaty, otwierające publiczności drzwi do świata choreografii.

Zapraszając na Festiwal najbardziej wartościowe spektakle oraz wydarzenia z zakresu pedagogiki tańca, pragniemy stworzyć w Łodzi przestrzeń do spotkania z MATERIĄ i FORMĄ tańca współczesnego dla dzieci.

MATERIĄ, z którego kształtowane są dzieła sztuki tańca, jest ruch. Podczas Festiwalu całe rodziny będą miały okazję oglądać tancerzy i tancerki w ruchu, ale także osobiście doświadczać jego dobroczynnego wpływu podczas warsztatów.

Tym, co sprawi, że spotkanie z ruchem będzie wyjątkowe są różnorodne FORMY tańca. To dzięki nim uczestnicy Festiwalu poznają techniki i metody kształtowania tańca współczesnego, jakimi są m.in. improwizacja, choreografia i praktyki rozbudzające świadomość ciała.

Przyjazna dzieciom FOREMKA dba o to, by profesjonalne choreografie i propozycje wspólnych zabaw ruchowych, były przystosowane do percepcji dzieci.

Najmłodsi widzowie rozumieją język tańca w sposób sensoryczny i naturalnie korzystają z niego, chcąc wyrazić siebie. Techniki tańca współczesnego, będące żywym, eksperymentalnym językiem stanowią dla nich doskonałe źródło ruchowych inspiracji. Charakteryzuje je dobrze znana dzieciom dynamika ciała – bycie poza pionem, blisko podłogi, w pędzie, w zgodzie z siłami grawitacji. Ciała w ruchu są ze sobą blisko, w ciągłym kontakcie, we wzajemnym przenikaniu, co sprzyja budowaniu głębokich relacji dzieci i dorosłych.

Obcowanie z MATERIĄ i FOREMKĄ będzie zachętą dla uczestników Festiwalu, by we wspólnym doświadczaniu tańca szukać czułości i łagodności, które zacieśnią więzy rodzinne i uwrażliwiają na otaczający nas świat. Będzie też okazją, by poprzez świadomy oddech, uważność na pojawiające się emocje czy kojący relaks, pogłębiać świadomość ciała, która jest tak niezbędna do budowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

I co najważniejsze – spotkanie z MATERIĄ i FOREMKĄ tańca współczesnego dla dzieci będzie pretekstem do międzypokoleniowej, mądrej zabawy, swobodnej kreacji i rozwijania wyobraźni w kontakcie ze sztuką. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal stanie się nowym artystycznym świętem dla rodzin w Łodzi.

Kamila Majchrzycka-Szymańska
Kuratorka Festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA